آزمایش پاپ اسمیر در اصفهان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pocket
اشتراک گذاری در google

آزمایش پاپ اسمیر در اصفهان : بهترین زمان درمان بیماری مراحل اولیه‎ی بروز آن است زیرا در این مراحل، بیماری ساده‎تر قابل درمان است و عوارض کمتری از خود برجای می‎گذارد. اما درمان به موقع بیماری وابسته به زمان تشخیص آن است. به همین دلیل پزشکان اغلب توصیه می‎کنند که هر فردی به صورت مستمر و دوره‎ای چکاپ‎های لازم برای اطمینان از سلامتی خود انجام دهد. تشخیص بیماری مراحل مختلفی دارد. تشخیص برخی از بیماری‎ها به صورت معاینات فیزیکی انجام می‎شود اما برای تشخیص برخی دیگر لازم است بیمار آزمایشات مختلفی انجام دهد.

یکی از این آزمایشات ، تست پاپ اسمیر است. این آزمایش اغلب برای تشخیص بیماری سرطان رحم مورد استفاده قرار می‎گیرد البته که پزشکان برای تشخیص برخی دیگر از بیماری‎ها مانند عفونت‎های ویروسی از آن بهره می‎برند. البته کاربرد بیشتر آزمایش پاپ اسمیر برای غربالگری و بررسی سلول‎های سرطانی و پیش سرطانی است. در صورتی که این آزمایش وجود سلول‎های پیش سرطانی را تشخیص دهد پزشک به درمان فرد جهت پیشگیری از ابتلا به سرطان اقدام می‎نماید.

آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام می‎شود

برای انجام آزمایش پاپ اسمیر د ر اصفهان سلول‎هایی از دهانه‎ی رحم برداشته می‎شود تا مورد ارزیابی قرار گیرند. این سلول‎ها از جهات مختلف مانند رشد عادی و غیرعادی بررسی می‎شوند. به دلیل افزایش ابتلا به سرطان در زنان بالای 21 سال انجام آزمایش الزامی است. این آزمایش کاملا بی‎خطر است و فرد دردی متحمل نمی‎شود.

دوره‎ انجام تست پاپ اسمیر

اغلب پزشکان توصیه می‎کنند زنان بین 21 تا 65 ساله در دوره‎های سه ساله تست پاپ اسمیر انجام دهند. در صورتی که افراد بالای 30 سال آزمایش HPV انجام دهند می‎توانند پاپ اسمیر را در دوره‎های 5 ساله انجام دهند. در برخی موارد که فرد دارای عوامل زمینه‎ساز سرطان رحم باشد بنا به تشخیص پزشک دوره‎های آزمایش پاپ اسمیر لازم است در فاصله‎ی زمانی کوتاه‎تری انجام دهند.

عوامل بسیاری می‎تواند سبب بروز سرطان شود. برخی از این عوامل عبارت است از:

  • تشخیص سلول‎های پیش سرطانی
  • افرادی که پیش از تولد در معرض دی اتیل استیل بسترول قرار گرفته باشند.
  • افراد مبتلا به HIV (بیماری ایدز)
  • استعمال دخانیات
  • افرادی که سیستم ایمنی بدن آن‎ها به دلایل مختلف مانند پیوند عضو و… ضغیف است.

تست پاپ اسمیر در اصفهان

نتیجه‎ آزمایش پاپ اسمیر در اصفهان

اغلب نتیجه‎ی دقیقی دارد اما برخی عوامل مانند تعداد کم سلول‎های غیر نرمال، خونی که سبب پوشاندن سلول‎های غیر نرمال می‎شود و… می‎تواند نتیجه‎ی حاصل از این آزمایش را تغییر دهد و میزان صحت آن را دستخوش تغییراتی نماید. آزمایش پاپ اسمیر اصفهان یک آزمایش بی‎خطر است که اگر به درستی انجام شود و نتیجه‎ی حاصل از آن صحت لازم داشته باشد می‎تواند از ابتلای فرد به سرطان دهانه‎ی رحم جلوگیری نماید.

منفی بودن نتیجه‎ی این آزمایش به معنای سلامتی فرد است و تا زمان آزمایش بعدب نیازی به درمان و پیگیری وجود ندارد اما در صورتی که نتیجه‎ی این آزمایش مثبت باشد به قطع به معنای ابتلای فرد به سرطان نیست و ضروری است فرد آزمایشات دیگری انجام دهد و مورد معاینه‎ی پزشک متخصص قرار گیرد تا در نهایت جواب قطعی ابتلا به سرطان و یا عدم آن تعیین گردد.

در برخی موارد ممکن است نتیجه‎  آزمایش به صورت نامعلوم باشد و پاسخ قطعی از آن دریافت نشود. در چنین شرایطی پزشک انجام مجدد آن را تجویز می‎کند اگر باز هم نتیجه‎ی قطعی دریافت نشود کلپوسپوبی برای بیمار تجویز می‎گردد. کولپوسکوبی روشی است پزشک می‎تواند به کمک میکروسکوپ دهانه‎ی رحم بیمار را مورد بررسی دقیق قرار دهد.

پیش از انجام تست پاپ اسمیر چه نکاتی باید رعایت شود

پیش از انجام این آزمایش لازم است فرد برخی نکات را رعایت نماید تا روند آزمایش به درستی طی شود و نتیجه‎ی حاصل از آن قطعیت بیشتری داشته باشد. البته ممکن است این نکات بنا به شرایط فرد و تشخیص پزشک متفاوت باشد. برخی از نکات کلی که لازم است فرد پیش از انجام آزمایش رعایت نماید عبارت است از:

  • از برقراری رابطه‎ی جنسی دو روز پیش از انجام آزمایش اجتناب نمایید.
  • دو روز پیش از آزمایش استحمام ممنوع است.
  • مصرف تامپون، ژل، داروهای واژن و این دست موارد سبب پوشانده شدن سلول‎های غیرعادی و یا دور شدن آن‎ها می‎گردد بنابراین ضروری است دو روز پیش از انجام آزمایش از مصرف آن‎ها بپرهیزید.
  • در صورتی که این آزمایش در دوران بارداری انجام شود می‎تواند تاثیر بسیاری بر نتیجه‎ی آن بگذارد بنابراین یاپ اسمیر در دوران بارداری پیشنهاد نمی‎شود اما 12 ماه پس از بارداری فرد می‎تواند این آزمایش را انجام دهد.

هزینه آزمایش پاپ اسمیر در اصفهان

هزینه‎ی انجام آزمایش پاپ اسمیر در اصفهان می‎تواند بنا به مکان انجام آن و دستمزد پزشک متغییر باشد. هزینه‎ی این آزمایش اگرچه ممکن است اندکی بالا باشد اما لازم است بدانید تحت پوشش بیمه قرار دارد که این امر تا حد زیادی هزینه‎ی آن را کاهش می‎دهد. آزمایش برای سلامتی فرد بسیار مهم است و می‎تواند از بروز سرطان و پیشرفت آن با تشخیص به موقع پیشگیری نماید بنابراین ضروری است این آزمایش را در زمان مقرر انجام دهید.

آخرین مطالب

محبوب ترین مقالات

 سوالات متداول جراحی زیبایی زنان(لابیاپلاستی)