آی یو دی اصفهان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pocket
اشتراک گذاری در google

آی یو دی اصفهان برای جلوگیری از بارداری روش‎های مختلفی وجود دارد. برخی از این روش‎ها ناایمن‎ترند و تنها درصد کمی از احتمال بارداری  فرد را کاهش می‎دهند. مطمئن‎ترین روش برای پیشگیری از بارداری و برقراری رابطه‎ی جنسی بدون استرس استفاده از وسیله‎ای مخصوص به نام آی یو دی است. آی یو دی در واقع نوعی وسیله است که توسط پزشک در درون حفره‎ی رحم جای‎گذاری می‎شود. اما لازم است پیش از اقدام به استفاده از این روش آگاهی کاملی از نحوه‎ی قرار گیری آن، عوارض و مزایای ناشی از استفاده‎ی این روش داشته باشید. بنابراین در ادامه به بررسی جلوگیری از برداری به کمک آی یو دی می‎پردازیم.

انواع آی یو دی

به طور کلی دو نوع  آی یو دی وجود دارد که بنا به تشخیص پزشک یکی از آن‎ها برای فرد تجویز می‎شود.

انواع آی یو دی اصفهان عبارت است از :

 • هورمونی

آی یو دی هورمونی در رحم ماده‎ای به نام پروژستین ترشح می‎کند. این ماده با  ایجاد مخاط ضخیم در دهانه‎ی رحم از نفوذ اسپرم به داخل آن جلوگیری می‎کند. این ای یو دی شامل چهار نوع مختلف است که در مدت زمان اثر گذاری خود با یکدیگر متفاوتند.

 1. میرنا: 7 سال
 2. کیلینا: 5 سال
 3. لیله: 7 سال
 4. اسکایلا: 3 سال
 • مسی

این نوع آی یودی یون‎های مسی آزاد می‎کند که از لقاح تخمک و اسپرم جلوگیری می‎کند.

چگونه آی یو دی در رحم قرار می‎‎گیرد

برای شروع مراحل در ابتدا پزشک اطمینان حاصل خواهد کرد که بیمار باردار نیست و عفونت واژینال ندارد، در صورتی که فرد عفونت داشته باشد ابتدا باید این مورد تا به طور کامل برطرف سازد. بعد از این که پزشک در این دو مورد اطمینان حاصل کند از فرد نمونه پاپ اسمیر خواهد گرفت.

بهترین زمان برای گذاشتن ای یو دی در رحم در انتهای دوره عادت ماهیانه می‎باشد که دهانه رحم به مقدار بیشتری باز است و وارد کردن ای یو دی به رحم آسانتر خواهد بود. برای گذاشتن ای یو دی ابتدا اسپوکولوم گذاشته می‎شود و پس از آن ای یو دی با دقت و به آرامی وارد رحم می‎شود و در جای مناسب قرار داده می‎شود. در .اقع بر خلاف آنچه به نظر می‎رسد این مراحل به سرعت انجم می‎گیرد و ممکن است تنها چند دقیقه به طول بیانجامد.

جایگذاری ای یو دی دردناک نیست و مانند یک جلسه معاینه زنان می‎باشد. گرچه پس از انجام آن ممکن است بیمار دردی داشته باشد که به دلیل انقباضات رحمی می‎باشد اما پس از مدت کوتاهی رفع خواهد شد و تنها لازم است در طول این دوره مسکن مصرف کنید.

فواید آی یو دی اصفهان

از میان تمام روش‎های سنتی و پزشکی که برای پیشگیری از بارداری وجود دارد آی یو دی‎های مسی محبوبیت بیشتری دارند.

برخی از دلایل محبوبیت نوع مسی شامل موارد زیر می‎شود:

 • اثر طولانی مدت 5 ساله تا 10 ساله
 • قابلیت برگشت پذیری
 • عوارض کم‎تر
 • قالبیت خروج در زمان مورد نیاز
 • عدم تاثیرگذاری منفی بر کبد و سایر اعضای بدن

عوارض ناشی از ای یو دی

استفاده از آی یودی اگرچه بهترین و ایمن‎ترین روش برای پیشگیری از بارداری است اما ممکن است سبب بروز برخی عوارض برای فرد ‎شود. از جمله عوارض ناشی از قرار دادن آی یو دی در رحم می‎توان به این موارد اشاره نمود:

 • درد زیر شکم، لکه بینی و خون‎ریزی که با گذشت زمان از بین می‎رود.
 • خون‎ریزی شدید در دوران قاعدگی پس از مصرف آی یو دی که با مصرف دارو قابل کنترل است.
 • افزایش ترشحات واژینال در 20 الی 30 رزو ابتدایی

توجه داشته باشید در صورتی که به یکی از مشکلات زیر دچار هستید نباید از این روش برای جلوگیری بارداری استفاده کنید.

_ در صورتی که به بیماری ویلسون دچارید.

_ بیماران در معرض خطر اندوکاردیت.

_ در صورتی که تازه ازدواج کرده‎اید و هیچ بچه‎ای ندارید.

اثر گذاری

درصد شکست ای یو دی اصفهان بین 0.2 تا 0.8 درصد می‎باشد که در برابر سایر روشهای جلوگیری بسیار ناچیز می‎باشد. برای مثال میزان شکست کاندوم 18 درصد و قرصهای ضد بارداری به 9 درصد می‎رسد.

به هر جهت احتمال بارداری با ای یو دی بسیار کم است و تقریبا غیر ممکن میماند اما بهتر از هر چند وقت یکبار در معرض معاینه پزشک قرار بگیرید تا از محل صحیح قرار گیری ای یو دی اطمینان حاصل کند.

در صورتی که مایل به بارداری باشید پس از اینکه ای یو دی مسی خود را خارج کنید به سرعت بارداری ممکن خواهد بود اما پس از خروج ای یو دی هورمونی شما به شش هفته زمان نیاز دارید تا به بارداری اقدام کنید.

اثر گذاری ای یودی مسی بلافاصله پس از کارگذاری می‎باشد اما در صورت استفاده از نوع هورمونی، این نوع بعد از 7 روز شروع به کار خواهد کرد. البته شروع به کار این ن.ع به چرخه قائدگی نیز وابسته است. در صورتی که از این روش در دوران تخمک گذاری خود استفاده کنید پزشک به شما خواهد گفت که تا هفت روز آینده بای از دیگر روشهای بارداری نیز استفاده کنید.

لازم است بدانید در موارد نادری امکان خروج ای یو دی ممکن است اما احتمال آن در ناچیزترین حالت ممکن یعنی 0.05 درصد قرار دارد. بسیاری از افراد خروج ای یو دی را احساس می‎کنند اما در این مواقه می‎توانید با بررسی نخی که به آن متصل است اطمینان حاصل کنید.

 

آخرین مطالب

محبوب ترین مقالات

 سوالات متداول جراحی زیبایی زنان(لابیاپلاستی)