ترک پوستی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pocket
اشتراک گذاری در google

ترک پوستی

یکی از معیارهای زیبایی داشتن پوست سالم و صاف است. اما متاسفانه برخی دلایل همچون تغییرات وزن، بارداری و یا برخی بیماری‎ها می‎توانند موجب بروز ترک در سطح پوست شود. شاید بتوان عمده‎ترین علت این امر را کشیده شدن پوست دانست. برای درمان این عارضه روش‎های مختلفی وجود دارد که پزشک معالج براساس علت به وجود آمدن این ترک‎ها و میزان آن و شرایط بیمار روش منتخب را تعیین می‎نماید. در ادامه به بررسی ترک پوستی که به آن استریا نیز گویند خواهسم پرداخت.

علل بروز ترک‎ های پوستی

ترک‎های پوستی ممکن است در پی تغییرات چاق شدن و لاغری، بارداری، بیماری‎های پوستی، تغییر در میزان کلاژن سازی پوست و… بروز یابد. در تمام موارد ذکر شده پوست دچار نوعی کش آمدگی می‎شود که در نتیجه آن ترک‎هایی بروز می‎یابد. این ترک‎ها می‎توانند در قسمت‎های مختلف بدن بروز یابند که عمده‎ترین آن شکم، بازو و ران می‎باشد.

پیشگیری از بروز ترک های پوستی

مهم‎ترین و بهترین راه درمان هر عارضه و بیماری پیشگیری از بروز آن است. مهم‎ترین روش جلوگیری از بروز ترک‎های پوستی تقویت پوست است. روش‎های مختلفی وجود دارد که می‎توانند به افزایش کلاژن سازی پوسست منجر گردد. کلاژن‎های پوستی موجب جوان و سالم ماندن پوست می‎گردند. اگرچه با افزایش سن ممکن است کلاژن سازی آن کاهش یابد اما روش‎های مختلف تقویت پوست می‎تواند این مهم را ایجاد نماید.

از دیگر روش‎های پیشگیری از ترک‎های پوستی لازم است به جلوگیری از تغییر وزن در کوتاه مدت اشاره نمود. طبق نظر پزشکان بهترین روش کاهش وزن، از دست دادن وزن در کوتاه مدت است. زیرا در این فاصله پوست فرصت جمع شدن پیدا می‎کند. روش‎های لاغری کوتاه مدت می‎تواند به بروز ترک‎های پوستی منجر شود. همچنین افزایش وزن نیز سبب بروز ترک پوستی می‎شود. زیرا در این مورد نیز پوست جهت در برگیری میزان چربی بیشتر کش می‎آید و ترک پوستی رخ می‎دهد. به همین دلیل بارداری نیز به ترک پوستی منجر می‎شود.

درمان ترک پوستی

از بین بردن ترک‎های روی پوست روش‎های مختلفی دارد که انتخاب روش بهتر توسط پزشک و پس از معاینه بیمار و بررسی شرایط او تعیین می‎گردد. برخی از انواع درمان ترک‎های پوستی عبارت است از:

  • دارو درمانی و استفاده از کرم‎های موضعی می‎تواند در برخی موارد مثمر ثمر واقع گردد.
  • لیزر درمانی نیز از جمله درمان‎های مفید است. در این روش بنا به شرایط و میزان ترک‎های پوستی فرد تعداد جلسات تعیین می‎شود. در لیزر درمانی یک اشعه قوی اما کنترل شده بر موضع مورد نظر تابانده می‎شود. لیزر درمانی با تحریک کلاژن‎های پوستی به افزایش آن کمک می‎نماید. این مهم سبب ایجاد شادابی و جوانی بیشتر پوست می‎گردد. در نتیجه پوست خود را ترمیم کرده و ترک‎ها از بین می‎روند.
  • در پی‎آر‎پی یا سلول درمانی خون فرد گرفته می‎شود و پس از جداسازی فاکتورهای مختلف آن به موضع مورد نظر تزریق می‎گردد. پس از تزریق پوست به ترمیم خود می‎پردازد و به مرور زمان ترک‎های پوستی درمان می‎شوند.
  • جراحی‎های زیبایی مانند آبدومینوپلاستی با کشیدن پوست و سفت کردن آن به برداشت پوست اضافه و ترمیم ترک‎ها از طریق ایجاد استحکام بیشتر می‎انجامد.

البته لازم یاد آوری است که موارد مذکور روش‎های پزشکی درمان استریا پوستی می‎باشد که علاوه بر این روش‎ها درمان‎های خانگی متفاوتی نیز وجود دارد. اما پیش از انجام درمان‎های خانگی لازم است با پزشک معالج خود مشورت نمایید. زیرا این درمان‎ها ممکن است در اغلب موارد نتیجه چندانی نداشته باشند و یا سبب بروز مشکلات بیشتری مانند آلرژی گردند. بنابراین در انجام درمان‎های خانگی برای از بین بردن ترک‎های پوستی دقت بسیاری به کار برید.

عوارض و مزایای درمان ترک‎های پوستی

ترک‎های پوستی یک عارضه‎ای هستند که تنها سبب ایجاد تغییراتی در ظاهر فرد می‎شوند. این تغییرات در اغلب موارد به کاهش اعتماد به نفس فرد منجر می‎گردند. کاهش اعتماد به نفس مشکلی است که ممکن است در پی بروز این عارضه رخ دهد. که درمان آن می‎تواند به راحتی این مشکل را برطرف نماید. البته در مواردی که پوست فرد دچار شلی و افتادگی باشد لازم است فوراً مورد درمان قرار گیرد تا از بروز عفونت‎های پوستی پیشگیری شود.

هزینه درمان ترک پوستی

درمان ترک‎های پوستی همانطور که مطرح شد روش‎های مختلفی دارد. بنابراین نمی‎توان به طور دقیق هزینه این درمان را تعیین نمود. تعیین هزینه دقیق درمان ترک‎های پوستی بر عهده پزشک است که پس از بررسی شرایط بیمار و میزان عارضه و تعیین می‎گردد. اغلب شرکت‎های بیمه هزینه ناشی از درمان‎های زیبایی را تحت پوشش خود قرار نمی‎دهند مگر درمانی که انجام آن برای سلامتی بیمار مهم باشد و نقش بسزایی در کیفیت زندگی او داشته باد. درمان ترک‎های پوستی نیز یک درمن زیبایی است بنابراین تحت پوشش بیمه قرار نمی‎گیرد اما پیش از اقدام لازم است با مشاور بیمه خود مشورت نمایید.

ماندگاری درمان استریا پوستی

درمان قطعی عارضه استریا پوستی با روش‎های درمانی مختلف امکان پذیر است اما آنچه در این میان حائز اهمیت است میزان پایداری این درمان است. در صورتی که از علل ابتلا به این عارضه دوری نمایید و پوست خود را تقویت کنید می‎توان انتظار پایداری این درمان را داشت در غیر این صورت ممکن است پوست مجدد دچار ترک پوستی گردد.

آخرین مطالب

محبوب ترین مقالات

 سوالات متداول جراحی زیبایی زنان(لابیاپلاستی)