تست نوار قلب جنین در اصفهان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pocket
اشتراک گذاری در google

تست نوار قلب جنین در اصفهان : دوران بارداری مهم‎ترین دوران برای تامین سلامت جنین است. به همین دلیل تحت نظر پزشک متخصص بودن در این دوران اهمیت بسیاری دارد. در صورتی که مادر موارد و نکات ضروری در دوران بارداری را رعایت نکند ممکن است جنین دچار مشکلات و یا بیماری‎های جدی شود. پزشک به مادر و اطرافیان او موارد ضروری را یادآوری می‎نماید. پزشک متخصص زنان در دوران بارداری با معاینه و انجام برخی تست‎ها از سلامت مادر و جنین اطمینان کسب می‎نماید تا اگر مشکلی بروز یافت در همان دوران رفع شود. یکی از انواع تست‎هایی که انجام آن در دوران بارداری اهمیت بسیار دارد تست نوار قلب جنین است. این تست اطلاعات مهم بسیاری را از وضعیت جنین در اختیار پزشک و مادر قرار می‎دهد.

تست نوار قلب جنین چیست

تست نوار قلب جنین که به کمک یک دستگاه مخصوص به نام NST انجام می‎شود این امکان را فراهم می‎نماید تا پزشک متخصص زنان صدای ضربان قلب جنین را رصد نماید و ترتیب آن را بررسی کند. پزشک به کمک این تست که در دوران بارداری انجام می‎شود می‎تواند از شرایط سلامت جنین اطلاعات مفیدی به دست آورد تا در صورت بروز هر گونه بیماری و یا مشکل آن را تشخیص دهد.

انواع تست نوار قلب جنین

 •  روش خارجی

در این روش تست پزشک به کمک گوشی طبی مخصوص صدای ضربان قلب جنین را بررسی می‎نماید. در این روش دو سنسور مورد استفاده قرار می‎گیرد که یکی از آنها به کمک امواج صوتی منتشر شده ضربان قلب جنین را دنبال می‎کند و دیگری به اندازه گیری طول مدت انقباضات مادر می‎پردازد. ضربان قلب جنین و انقباضات مادر به کمک دو سنسور مدکور بر روی مانیتور نمود می‎یابد.

 • روش داخلی

این تست در حین زایمان انجام می‎گیرد. برای بررسی ضربان قلب جنین به روش داخلی لازم است دهانه رحم حداقل به اندازه دو سانتی‎متر باز شده باشد و کیسه آمنیوتیک مادر پاره شده باشد. در این روش یک سنسور مخصوص روی ران مادر قرار می‎گیرد و سیم نازکی به نام الکترود در داخل رحم و بر روی جمجمه نوزاد گذاشته می‎شود تا ضربان قلب جنین مشاهده شود. برای بررسی انقباضات رحم نیز یک تیوب کوچک در رحم و کنار جنین قرار داده می‎شود.

براساس آنچه بیان شد پر واضح است بررسی ضربان قلب جنین به روش داخلی بسیار دقیق‎تر از انجام آن به روش خارجی است.

اهمیت تست نوار قلب جنین

انجام تست  اهمیت بسیاری دارد. از دلایل این اهمیت ضروری است به موارد زیر اشاره نماییم:

 • بررسی ضربان قلب جنین
 • اندازه‎گیری انقباضات مادر
 • بررسی احتمال زایمان زودرس
 • بررسی وضعیت جسمی جنین
 • بررسی جفت جنین
 • و…

نکات ضروری پیش از تست نوار قلب جنین در اصفهان

از دسته‎ی تست‎هایی است که نتیجه آن بسیار اهمیت دارد بنابراین باید برای کسب دقیق‎ترین نتیجه از آن برخی موارد ضروری رعایت شود. این موارد ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. پزشک زنان پیش از انجام این تست براساس شرایط مادر نکات ضروری را به اطلاع او می‎رساند. برخی از مهم‎ترین نکات پیش از انجام تست نوار قلب شامل موارد زیر می‎شود:

 • پیش از انجام تست غذای سبک میل کنید.
 • اگرچه استعمال دخانیات و مصرف الکل در دوران بارداری برایط سلامت مادر و جنین بسیار مضر است اما در صورتی که سیگار می‎کشید دو ساعت پیش از انجام تست از استعمال آن خودداری نمایید.
 • لباس راحت و گشاد بپوشید.
 • در صورتی که داروی خاصی مصرف می‎کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

زمان انجام تست

تست نوار قلب جنین همانطور که مطرح شد به دو روش خارجی و داخلی قابل انجام است. زمان انجام این تست بنا به روش انجام آن می‎تواند متفاوت باشد. برای انجام تست خارجی بهترین زمان هفته 28 بارداری است. البته که زمان مناسب انجام این تست توسط پزشک و براساس شرایط جنین و مادر تعیین می‎شود. اما زمان انجام تست داخلی هنگام زایمان است که دهانه رحم باز شده و کیسه مادر پاره شده باشد.

عوارض

از تست‎های بسیار مهم است که انجام آن بسیار ضرورت دارد. انجام این تست به روش خارجی هیچگونه عوارضی ندارد و روشی غیرتهاجمی می‎باشد. اما در صورتی که به روش داخلی انجام شود احتمال بروز عفونت برای مادر از جملع عوارض آن می‎باشد که به کمک دارو قابل درمان و کنترل است. همچنین ممکن است انجام تست داخلی نوار قلب جنین منجر به افزایش احتمال زایمان سزارین گردد.

هزینه تست نوار قلب جنین در اصفهان

هزینه دقیق انجام این تست پیش از بررسی شرایط بیمار قابل تعیین نیست. شرکت‎های بیمه انجام این تست را به دلیل اهمیت آن تحت پوشش خود دارند بنابراین برای افرادی که بیمه هستند این مبلغ کمتر است. هزینه نهایی انجام تست نوار قلب جنین به بیمارستانی که در آن تست انجام می‎شود . سایر شرایط مادر و جنین وابسته است.

آخرین مطالب

محبوب ترین مقالات

 سوالات متداول جراحی زیبایی زنان(لابیاپلاستی)