درمان پولیپ دهانه رحم در اصفهان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pocket
اشتراک گذاری در google

درمان پولیپ دهانه رحم در اصفهان : دهانه‎ی رحم یکی از اعضای اندام تناسلی زنانه است که رحم را به واژن متصل می‎کند. اسپرم از دهانه‎ی رحم عبور می‎کند تا تخمدان را بارور نماید. یکی از بیماری‎های مهم این عضو پلیپ دهانه‎ی رحم است. این پولیپ به صورت یک غده‎ی غیر سرطانی و خوش‌‎خیم بروز می‎یابد. این پولیپ می‎تواند به صورت تکی و یا چندتایی رشد نماید. اندازه‎ی این پولیپ‎ها با یکدیگر متفاوت است اما اندازه‎ی آن‎ها به طور معمول بین یک تا دو سانتی‎متر است. در ادامه به بررسی این بیماری و انواع آن می‎پردازیم.

انواع پولیپ دهانه‎ی رحم

پولیپ دهانه‎ی رحم به لحاظ مکان قرار گیری آن به دو نوع تقسیم می‎شود که در ادامه به بیان آن‎ها می‎پردازیم:

 • خارج از دهانه رحم

این نوع پولیپ که بر روی سطح خارجی دهانه رحم رشد می‎یابند اغلب در زنان پس از یائسگی بروز می‎نماید.

 • دورن دهانه رحم

پولیپ‎های درون دهانه‎ی رحم که شایع‎تر است در غدد دهانه رحم ظهور می‎یابند.

علل ابتلا به پولیپ دهانه رحم

علت ابتلا به بیماری پولیپ دهانه رحم در زنان می‎تواند متفاوت باشد. برخی از علل این بیماری عبارت است از:

 • التهاب دهانه رحم و واژن
 • گرفتگی عروق
 • افزایش میزان هورمون استروژن
 • اضافه وزن
 • فشار خون بالا

این بیماری در زنانی که هنوز به سن شروع دورن قاعدگی نرسیده‎اند بسیار نادر است.

علائم بیماری پولیپ دهانه رحم

این بیماری نیز ممکن است در برخی افراد بدون هیچگونه علائمی بروز یابد و یا در برخی دیگر با علائمی همراه باشد. برخی از علائم این بیماری در زنان عبارت است از:

 • خون‎ریزی بیش از حد طبیعی در دورن قاعدگی
 • ترشحات بدبوی واژن
 • خون‎ریزی پس از قاعدگی
 • خون‎ریزی در فاصله‎ی بین عادات ماهیانه و یا پس از رابطه‎ی جنسی

تشخیص بیماری پولیپ دهانه رحم

تشخیص قطعی بیماری پولیپ دهانه رحم توسط پزشک متخصص زنان انجام می‎شود. این تشخیص ممکن است با معاینات فیزیکی و یا در مواردی انجام برخی آزمایشات صورت گیرد. از آزمایشات مهم تشخیص این بیماری باید به نمونه برداری از اندومتر، هیستروسکوپی، سونوهیستروگرافی و سونوگرافی ترانس واژینال اشاره نمود.

انواع روش‎های درمان پولیپ دهانه رحم اصفهان

اگرچه پزشک در صورت تشخیص بیماری پولیپ درمان آن را به طرق مختلف تجویز می‎نماید اما در صورتی که بیماری در مرحله‎ی حاد نباشد و برای بیمار ناراحتی به همراه نداشته باشد ممکن است پزشک خارج کردن آن را ضروری نداند و تنها این عارضه را تحت نظر گیرد تا از پیشرفت آن جلوگیری نماید. در صورتی که تشخیص پزشک بر پولیپ سرطانی دهانه رحم باشد درمان‎های مخصوص صورت می‎گیرد در غیر این صورت می‎توان این بیماری را به یکی از روش‎های زیر درمان نمود:

 • دارو درمانی

این درمان برای بیمارانی تجویز می‎شود که پولیپ آن‎ها در مراحل اولیه قرار دارد. دارو درمانی به کاهش علائم بیماری کمک شایانی می‎کند اما این درمان موقتی است. دارو درمانی باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

 • لیزر درمانی

لیزر درمانی برای برداشت پلیپ یک روش درمانی غیرتهاجمی و بدون درد است.

 • عمل جراحی

در این روش پزشک یک نخ مخصوص ر به دور ریشه‎ی پولیپ می‎پیچاند و آن را بیرون می‎کشد سپس به کمک نیتروژن مایع، لیزر درمانی و یا ریشه کنی با الکتروکوتر ریشه‎ی پلیپ را از بین می‎برد.

برای درمان پولیپ‎های خیلی بزرگ این جراحی تحت بی‎هوشی کامل و با ایجاد برش برداشته می‎شود.

البته لازم به ذکر است پولیپ دهانه رحم در برخی موارد به صورت خودبه‎خود در زمان پریود از دهانه رحم جدا شده و خارج می‎شود.

پس از درمان این بیماری ضروری است تا سه روز از برقراری رابطه‎ی جنسی بپرهیزید.

هزینه درمان بیماری پولیپ دهانه رحم اصفهان

هزینه‎ی درمان پولیپ دهانه رحم وابسته به فاکتورهای بسیاری است. بنابراین پزشک تنها پس از معاینه بیمار می‎‎تواند این مبلغ را تعیین نماید. هزینه درمان این بیماری تحت تاثیر عوملی چون شرایط بیمار، روش درمان، میزان پیشرفت بیماری، دستمزد پزشک و… است. البته هزینه‎ی درمان پولیپ دهانه رحم را اغلب شرکت‎های بیمه تحت پوشش خود قرار می‎دهند بنابراین استفاده از بیمه می‎تواند هزینه‎ی آن را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

پیشگیری

پیشگیری از ابتلا به بیماری بسیار بهتر از درمان آن است. اگرچه جلوگیری از ابتلا به برخی بیماری‎ها به فرد مربوط نمی‎شود اما هر کس می‎تواند با رعایت برخی نکات ضروری از سلامت خود در برابر انواع بیماری‎ها مراقبت نماید. یکی از راه‎هایی که نه تنها سبب پیشگیری از پولیپ دهانه رحم می‎شود بلکه به طور کلی در سلامت فرد تاثیر دارد رعایت بهداشت فردی می‎باشد. همچنین پوشیدن لباس زیر نخی سبب جلوگیری از ابتلا به عفونت و در نهایت پولیپ دهانه رحم می‎شود.

انجام معاینات دوره‎ای برای هر فردی ضروری است. در این معاینات در صورتی که فرد مشکوک به بیماری خاصی باشد پیش از ابتلا اقدامات لازم برای درمن و یا پیشگیری از آن انجام می‎شود.

نتایج حاصل از درمان

درمان بیماری پولیپ دهانه رحم یک درمن غیر تهاجمی و ساده است. اغلب این درمان‎ها با موفقیت انجام می‎شود اما این مهم بدان معنا نیست که امکان بازگشت بیماری برای فرد از بین می‎رود. بلکه بیمار پس از درمن باید معاینت دوره‎ای و آزمایشات لازم برای اطمینان از عدم ابتلای مجدد را انجام دهد.

آخرین مطالب

محبوب ترین مقالات

 سوالات متداول جراحی زیبایی زنان(لابیاپلاستی)