زایمان طبیعی در اصفهان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pocket
اشتراک گذاری در google

زایمان طبیعی در اصفهان : اگرچه برای تولد نوزاد دو روش کلی زایمان طبیعی و سزارین وجود دارد اما توصیه اغلب پزشکان انجام زایمان طبیعی است. اما در برخی موارد بنا به دلایل پزشکی و یا حتی تمایل مادر ممکن است زایمان سزاری برای فرد تجویز گردد. بر خلاف زایمان سزارین که ممکن است به دلیل استفاده از بی‎هوشی عوارض احتمالی مادر و نوزاد را تهدید نماید زایمان طبیعی به طور کلی عوارضی ندارد و روشی ایمن‎تر برای وضع حمل است. اما ضروری است پیش از انجام زایمان طبیعی به طور کلی با روند و نوع زایمان طبیعی آشنایی کامل کسب نمایید. در ادامه به بررسی این مهم خواهیم پرداخت.

چگونگی زایمان طبیعی در اصفهان

زایمان طبیعی اغلب در بیمارستان انجام می‎شود تا علائم مادر و فرزند قابل کنترل و تحت نظر باشد. برای انجام زایمان طبیعی نمی‎توان به طور دقیق زمان مشخصی را تعیین نمود و زمان تعیین شده توسط پزشک اغلب تقریبی است. زایمان طبیعی به طور کلی در سه مرحله صورت می‎گیرد:

مرحله اول که به نسبت مراحل بعدی درد کمتری دارد شامل باز شدن دهانه رحم می‎شود. این مرحله به آرامی اتفاق می‎افتد و در طی آن دهانه رحم مادر از 4 سانتی‎متر به 7 سانتی‎متر می‎رسد. دردهای شدیدتر با فشار آوردن جنین به دیواره رحم شروع می‎شود که در طی آن دیواره رحم تا 10 سانتی‎متر باز می‎شود.

در مرحله دوم جنین از رحم خارج می‎شود. این مرحله با انقباشات رحمی و فشار مادر انجام می‎گردد. برای خروج نوزاد لازم است رحم مادر تا حدی باز شود که در ابتدا سر نوزاد و سپس شانه‎ها و سایر بدن نوزاد خارج گردد. پس از تولد نوزاد پزشک به کمک یک دستگاه مخصوص که قابلیت مکش دارد مخاط رحم و خون را از بینی نوزاد خارج می‎کند.

مرحله پایانی که ممکن است بنا به شرایط مادر 5 تا 30 دقیقه به طول بی‎انجامد شامل جدا شدن جفت از دیواره رحم و خارج شدن آن از واژن مادر می‎باشد.

مدتزمان تولد نوزاد در صورتی که مادر تجربه اول زایمان طبیعی خود را پشت سر گذارد بین 12 تا 16 ساعت به طول می‎انجامد اما اگر زایمان طبیعی دوم باشد این مدت زمان به 5 تا 6 ساعت تقلیل می‎یابد. لازم به ذکر است زایمان طبیعی به دلیل عدم استفاده از بی‎حسی ممکن است اندکی دردناک باشد اما مزایای استفاده از این روش می‎تواند تا حد قابل توجهی درد را پوشش دهد.

مزایای زایمان طبیعی در اصفهان

زایمان طبیعی در مقایسه با زایمان سزارین به دلیل روند طبیعی که طی می‎کند نه تنها عوارضی ندارد بلکه مزایای بسیاری برای مادر و نوزاد به همراه دارد که سبب می‎شود تا درد زایمان قابل تحمل‎تر گردد. از جمله مزایای این روش زایمان لازم است به مواردی چون گزینه‎های زیر اشاره کنیم:

  • درد زایمان طبیعی اگرچه بیش‎تر از زایمان سزارین است اما درد آن تنها اندکی پیش از زایمان و در حین آن است و برخلاف زایمان سزارین پس از تولد نوزاد مادر دیگر متحملی دردی همچون درد بخیه نخواهد بود.
  • زایمان طبیعی نیازی به دوران نقاهت پس از آن ندارد و مادر پس از تولد نوزاد می‎تواند به فعالیت روزمره خود بپردازد.
  • در زایمان طبیعی خطر خون‎ریزی مادر را تهدید نمی‎کند و اگر خون‎ریزی ایجاد گردد بسیار کم بوده و مشکلی به همراه نخواهد داشت.
  • در زایمان طبیعی عوارض احتمالی برای نوزاد از بین می‎رود و می‎توان از سلامت نوزاد اطمینان کامل داشت.
  • روزهای پایانی بارداری برای روند رشد طبیعی نوزاد اهمیت بسیاری دارد زیرا روند رشد در این دوران تکمیل می‎شود. امکان رشدهای پایانی تنها در زایمان طبیعی وجود دارد.
  • احتمال ابتلا نوزاد به آسم که از عوارض زایمان سزارین است در زایمان طبیعی از بین می‎رود زیرا همانطور که پیش‎تر مطرح شد بلاقاصله پس از تولد نوزاد پزشک به کمک یک دستگاه مخصوص مایعاتی که وارد ریه نوزاد می‎شود را خارج می‎کند.

عوارض

اگرچه پیش‎تر مطرح شد که زایمان طبیعی عوارضی برای نوزاد و مادر به همره ندارد اما لازم به ذکر است که شاید در برخی موارد عوارض موقتی برای مادر بروز یابد. اما این عوارض موقتی بوده و به مرور زمان از بین می‎رود. از جمله این عوارض لازم است به موارد زیر شاره شود:

  • ممکن است پس از زایمان مادر دچار درد، انقباضات رحم و فشار خون بالا گردد که با استراحت و طی چند روز پس از زایمان از بین می‎رود.
  • به دلیل فشاری که مادر برای خارج نمودن جنین به واژن خود وارد می‎کند ممکن است دچار گشادی واژن گردد. اگرچه بروز این احتمال به دلیل انعطاف پذیری بالای واژن بسیار کم است اما در صورت بروز می‎توان به کمک جراحی‎های زیبایی آن را برطرف نمود.
  • در برخی موارد بسیار نادر ممکن است مادر دچار عفونت در رحم و یا واژن گردد.

هزینه زایمان طبیعی در اصفهان

هزینه نهایی زایمان طبیعی توسط پزشک معالج و پس از بررسی‎های لازم تعیین می‎شود. این هزینه وابسته به برخی عوامل و سرایط همچون وضعیت جسمی مادر و نوزاد، هزینه‎های بیمارستان، دستمزد پزشک و… است. اغلب شرکت‎های بیمه هزینه ناشی از زایمان طبیعی را تحت پوشش خود قرار می‎دهند اما ضروری است پیش از زمان موعود با مشاور بیمه خود مشورت نمایید.

آخرین مطالب

محبوب ترین مقالات

 سوالات متداول جراحی زیبایی زنان(لابیاپلاستی)