سقط مکرر و درمان ناباروری در اصفهان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pocket
اشتراک گذاری در google

سقط مکرر و درمان ناباروری در اصفهان سقط مکرر می‎تواند از ناراحت کننده‎ترین و دردناک‎ترین تجربیات بارداری می‎باشد. این عارضه معمولا در 3 درصد از تجربیات بارداری حضور دارد و به عنوان یکی از شایع‎ترین عوارض حاملگی محسوب می‎شود. سقط مکرر ممکن است سه بار یا حتی بیشتر در سه ماهه اول بارداری رخ دهد.

سقط به معنی پایان یافتن بارداری قبل از تکمیل روند بارداری و رشد جنین می‎باشد. گاهی این عارضه به صورت پیاپی رخ می‎دهد و گاهی نیز بیش از سه بار اتفاق می‎افتد که در این صورت به آن سقط مکرر می‎گویند. البته برای بار اول شایع است و معمولا مورد پیگیری قرار نمی‎گیرد. اما بهتر است که علت آن را جویا شوید و به درمان آن بپردازید زیرا زمان و سن در درمان این عارضه نقش بسیار مهمی دارد.

در واقع زمانی را که برای سقط جنین متصور می‎شوند زمانی است که جنین نتواند در خارج از رحم مادر به حیات ادامه دهد. این زمان متغیر است اما در آخرین تعاریف علمی پیش از 24 هفته در نظر گرفته می‎شود. زیرا امروزه با پیشرفت تجهیزات پزشکی در درمان نوزادان شانس بیشتری در کمک کردن به نوزاد زودرس وجود دارد. البته زنده نگه داشتن نوزاد به عواملی که با علت آنها از زمان موعود زودتر متولد شده نیز بستگی دارد. برخی از این عوامل غیر قابل درمان می‎باشند.

سقط مکرر تعاریف متفاوتی دارد. یکی از این تعاریف همانطور که گفته شد سقط بیش از سه بار به طور متوالی می‎باشد. اما در تعاریف جدیدتر در صورت تکرار آن برای دومین بار در تعریف سقط مکرر قرار می‎گیرد. البته در تعاریف جدید نیز نیازی به اتفاق افتادن سقط‎ها پشت سر هم نیست. حتی با اتفاق افتادن دو سقط با فاصله یک یا چند بارداری موفق نیز میتوان سقط مکرر را به ان اطلاق کرد.

انواع سقط مکرر

 1. سقط اولیه : در این حالت زوجین تجربه هیچ بارداری موفقی را نداشته‎اند.
 2. سقط ثانویه : در این حالت پس از موفقیت در یک تولد زنده سقط‎ها روی می‎دهند.

علل سقط مکرر

مشکلات بسیاری در بارداری ممکن است به سقط منجر شود که باید با گرفتن مشاوره از پزشکی حاذق تمام آنها را کنترل کنید. در 30 تا 50 درصد تجربیات بیماران علت سقط ناشناخته باقی می‎ماند، در این حالت به آن سقز غیر قابل توجیه گفته می‎شود. اما لازم نیست نگران باشید معمولا پیشگیری در این موارد مانع از تحریک سقط پذیری خواهد شد. در اینجا سعی میکنیم که این مشکلات را به طور کامل برای شما شرح دهیم تا نسبت به آنها اطلاعاتی داشته باشید.

 • مشکلات و اختلالات رحم : این عوامل معمولا باعث سقط جنین در سه ماهه اول بارداری میشوند و 10 درصد از
 • مصرف سیگار و کافئین بیش از حد
 • برخورد با سموم موجود در محل زندگی
 • اختلالات مربوط به جفت جنین
 • وجود بیماری‎های زمینه‎ای در مادر : احتمال تجربه سقط جنین در مادرانی که به بیماری‎هایی از قبیل قلبی، خونی، کلیوی و… دچارند بسیار بالا است.
 • عفونت
 • اختلالات هورمونی : پروژسترون هورمونی است که بعد از تخمک گذاری تخمدان‎ها شروع به ترشح آن می‎کنند. این هورمون برای ادامه روند حاملگی عادی بسیار حیاتی و ضروری می‎باشد. کاهش این هورمون در زمان بارداری که به اختلال فازلونتئال شناخته می‎شود به راحتی به از دست رفتن جنین منجر خواهد شد.
 • اختلالات متابولیک
 • سندرم پلی کیستیک تخمدان
 • بیماری‎های خود ایمنی
 • اختلالاتی که منجر به انعقاد پذیری در زنان باردار خواهد شد
 • تغذیه نامناسب
 • دلایل ایمونولوژیک
 • سن : سقط جنین و توانایی نگهداری آن در رحم رابطه‎ای عکس با سن مادران دارد. از سنی مانند 40 به بعد معمولا و بیش از 60 درصد بارداری‎ها به سقط جنین منجر می‎شوند. البته این آمار در زیر بیست سالگی نیز نزدیک به همین عدد است. اغلب جنین‎هایی که در سن نامناسبی از مادر و پدر به وجود می‎آیند نیز باز هم به دلایل نقص ژنتیکی و کوروموزومی از بین می‎روند. معمولا سن بالای بیست و پنج تا سی و پنج سال بهترین زمان برای بارداری است

درمان ناباروری در اصفهان

از دیدگاه تخصصی پزشکی در صورتی که 12 ماه از ازدواج یک زوج در سنین مناسب بارداری گذشته باشد و بر خلاف فعالیت جنسی طبیعی و کافی انها و عدم استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری، بارداری اتفاق نیافتد یکی از زوجین نابارور می‎باشد.

ناباروری می‎تواند عاملی از سوی پدر داشته باشد، مانند واریکوسل یا آزواسپرمی، یا علتی که به مادر مربوط باشد، مانند سندرم ترنر، آژنزی تخمدان و یا سندرم آشرمن. البته باید بدانید که ناباروری صرفا به معنی ناتوانی برای تولید گامت نمیباشد. بلکه عدم توان مادر در زایش نوزادی زنده را می‎گویند.

زمانی که 3 یا تعداد بیشتری بارداری با شکستی متوالی مواجه می‎شود را عارضه سقط مکرر می‏‎نامند. درمان سقط مکرر پس از تشخیص عامل آن امکان پذیر میباشد. در مواردی که علت آن ایمونولوژیکی باشد درمان توسط تجویز داروهایی مانند هپارین، آسپرین، ویتامین D، ایمونوگلوبولین تزریقی و یا تجویز ترکیبی این داروها و گاهی هورمون درمانی مانند متفورمین و پروژسترون صورت می‎گیرد.اما در مواردی درمان باید توسط جراحی انجام بگیرد که برای مثال شامل بستن دهانه رحم برای حفظ محصولات حاملگی در رحم می‎شود.

البته اقداماتی همیشه برای پیش گیری 70 درصدی از ابتلا به این عارضه وجود دارد که باید با پرفتن مشاوره از پزشک و پس از انجام آزمایشاتی به آنها عمل کنید تا روند بارداری را به سلامت طی کنید. از مهمترین اعمال پیشگیری داشتن رژیمی سالم می‎باشد. چاقی از مهمترین عواملی است که سقط مکرر را در بارداری پیش می‎راند.

آخرین مطالب

محبوب ترین مقالات

 سوالات متداول جراحی زیبایی زنان(لابیاپلاستی)