هیرسوتیسم یا پر مویی در زنان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pocket
اشتراک گذاری در google

هیرسوتیسم یا پر مویی در زنان : هیرسوتیسم یکی از مهمترین بیماری‎هایی می‎باشد که زنان را به خود درگیر می‎کند. در واقع پرمویی عارضه‎ای است که در حالت طبیعی نباید در زنان وجود داشته باشد. مثلا این غیر طبیعی است که موها تراکم زیادی در نواحی خاصی داشته باشند. برای مثال پشت لب، چانه، سینه، زیر ناف، کشاله ران و … که البته جنسی زبر و ضخیم دارند. مشاهده این مشکل در مردان کاملا طبیعی است اما در زنان در واقع اشاره به مشکلی دارد که باید رفع شود. در واقع اصل مشکل به اختلالات هورمونی بازمی‎گردد.

اگر بخوتهیم به خیلی پیشتر بازگردیم باید بگویم که انسانها بدنی سرتاسر پوشیده شده از مو داشتند که نقشی حفاطتی و گرمایشی را برای آنها داشت. اما امروزه با اصلاحات زیستی خودکار بدن که با شرایط زندگی در حال انطباق می‎باشد نمیتوانیم نقش یا جایگاهی را به موهای زائد نسبت دهیم. اموزه بسیاری از افراد در صدد از بین بردن به طور کامل موهای زائد خود می‎باشند.

پر مویی چیست ؟

به طور کلی پر مویی به معنای رشد موهای ناخواسته یا تشدید رشد آن موها روی نقاط حساسی از صورت و بدن است. اما این موها معمولا بسیار ریز و با رنگ روشن رشد نمی‎کنند. همه زنان در حالت طبیعی بر روی بدن و صورت خود مو دارند اما این موهای زائد با انها متفاوت است. در واقع تفاوت اصلی این دو موی زائد به جنس آنها است. موهای ناخواسته تشدید شده روی صورت، بازوها، کمر، قفسه سینه خانم‎ها رشد می‎کند و همیشه ضخیم و تیره هستند. همچنین زنانی که این اختلال را دارند معمولا رفتار‎هایی دارند که ویژگی‎های مردانه دارد. البته لازم به دکر است که این موهای زائد دقیقا در مناطقی رشد می‎کند که مربوط به مردان است. برای مثال زیر شکم، کمر، شانه یا پشت لب.

علل ابتلا به بیماری پر مویی در زنان

 • از مهمترین علل ابتلا به هیرسوتیسم یا پر مویی در زنان می‎توان به سوابق خانوادگی اشاره کرد. اگر در یک زنجیره فامیلی شخصی از بستگان درجه یک از اقوام زن به این بیماری مبتلا باشند، احتمال ابتلا به پر مویی بیشتر و بیشتر می‎شود.
 • از دیگر و مهمترین دلایل آن موقعیت جغرافیایی که در آن متولد شده‎اید است. زنان مدیترانه آسیای جنوبی و خاورمیانه نیز بیشتر به این بیماری درگیر می‎شوند.
 • معمولا تمام دلایل در انتها به این مورد ختم می‎شود و سپس به پر مویی می‎انجامد، اختلالات هورمونی. پرمویی در زنان به علت بالا رفتن سطح آندروژن‎ها از جمله تستسترون است که منجر به تشدید رشد موهای صورت و بدن خواهند شد.
 • استفاده از برخی داروها یا قرار گرفتن در معرض شرایط پطشکی خاص که در نهایت به بالا رفتن سطح ترشح آندروژن‎ها و علی الخصوص استروژن شوند.
 • ابتلا به سندروم تخمدان پلی استیک، با تشکیل کیستهای خوش خیم بر روی تخمدان‎ها، این کیستها بر روی ترشح هورمون‎های تاثیر گذاشته و منجر به به هم زدن چرخه‎های قائدگی و کاهش باروری و در مواردی ایجاد صدای بم شود. هم چنین زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک معمولا آکنه کم تا زیاد و اضافه وزن دارند. از دیگر علائم آن می‎توان به خستگی، تغییرات خلق و خو، ناباروری، لگن درد، سر درد و مشکلات خواب اشاره کرد.
 • اختلالات غده فوق کلیوی از دیگر مشکلاتی است که به پر مویی منجر خواهد شد. این غدد درست در بالای کلیه‎ها ساکنند و وظیفه آنها تولید هورمون می‎باشد. که در نحوه تولید آندروژن‎ها تاثیر مستقیمی دارد.
 • تومورها که به ندرت پیش می‎آید به این مشکل راه پیدا کنند.
 • چاقی باعث افزایش تولید آندروژن می‎شود که از علل مهم ابتلا به پرمویی می‎باشد.
 • سندروم کوشینگ نیز زمانی رخ می‎دهد که بدن در معرض تولید مقدار زیادی کورتیزول قرار دارد. این مشکل می‎تواند در اثر ترشح زیاد آدرنال و ایجاد کورتیزول بیش از حد باشد.
 • در برخی موارد نیز ممکن است هیچ دلیلی برای ابتلا به پر مویی در عده‎ای از زنان وجود نداشته باشد. با اینحال به دلیل اینکه این بیماری مزمن می‎باشد پیدا کردن یک درمان موثر به مراتب سخت‎تر خواهد بود.

درمان هیرسوتیسم یا پر مویی در زنان در اصفهان

درمان این بیماری اغلب به صورت ترکیبی پیاده سازی می‎شود. که میتواند ترکیبی از مصرف دارو، روشهای خود مراقبتی و درمانهای حذف مو باشد.

 • داروها

داروهایی که برای درمان این عارضه تجویز می‎شوند معمولا به مدت 6 ماه طول میکشند که تاثیرات خود را نشان دهند. داروهای این درمان داروهایی از قبیل قرصهای ضد بارداری حاوی استروژن و پروژسترون با عوارض جانبی از قبیل سرگیجه، حالت تهوع، سردرد و ناراحتی معده. ضد آندروژن‎ها که به پیرنده‎های خود در بدن میچسبند و مانع ترشح می‎شوند. از عوارض این داروها نیز می‎توان منع مصرف برای زنان باردار را نام برد زیرا مصرف این دارو بدون داروهای بارداری موجب نواقص مادر زادی می‎شود.

 • روشهای خانگی

از بین بردن موهای زائد در بسیاری از زنان با روشهای خانگی صورت می‎گیرد. اول از همه باید لدانید که چاقی تاثیر بسیار زیادی در از بین بردن تعادل ترشح انواع هورمون‎ها در بدن دارد پس بهتر است به فکر یک استایل زندگی سلامت و تصحیح برنامه غذایی سالم و ورزش باشید.

 • دارویی و پزشکی

در صورتی که یک بیماری مانند تخمدان پلی کیستیک شما را به سمت این بیماری سوق داشته باشد باید به پزشک مراجعه کرده و به درمانهای پزشکی بپردازید. در این درمان پزشک شما با تجویز داروهایی مانند قرص‎های ضد بارداری یا ضد آندروژن و یا راه حلهای پیشنهادی دیگر به درمان شما می‎پردازد.

 • حذف موهای زائد

در این روش شما به کلی نسبت به حذف موهای زائد خود اقدام می‎کنید. از روشهای حذف موی زائد می‎توان به اپیلاسیون یا شیو کردن که از روشهای خانگی است اشاره کرد. در هر دو روش شما موهای زائد باز می‎گردند. اما در روش اپیلاسیون زمان بیشتری برای بازپشتنن موها دارید.

روش دیگری که نسبتا دائمی‎تر است، برای شما وجود دارد و آن لیزر است. لیزر با تاباندن اشعه متمرکزی از نور به فولیکول‎های شما آسیب می‎رساند. و تولید مو به مشکل می‎خورد.

الکترونیز ، از دیگر روشهای حذف مو زائد الکترونیز کردن آن یعنی برداشتن مو به روش استفاده از جریان الکتریکی می‎باشد. در این روش زمان بیشتری نسبت به لیزر در جلسات صرف می‎کنید و این روش جزء روشهای دائمی می‎باشد.

 

آخرین مطالب

محبوب ترین مقالات

 سوالات متداول جراحی زیبایی زنان(لابیاپلاستی)