واژینیسموس اصفهان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pocket
اشتراک گذاری در google

واژینیسموس اصفهان : کیفیت رابطه‎ی جنسی وابستگی زیبادب به سلامت جسمی اندام تناسلی هر دو فرد دارد. در صورتی که هر نوع اختلالی در این عضو حساس رخ دهد تاثیر مشتقیمی بر نزدیکی جنسی می‎گذارد بنابراین ضروری است هر شخص در دوره‎های زمانی مشخص برای اطمینان از سلامت اندام تناسلی خود به پزشک مراجعه نماید. اگر فرد در حین رابطه‎ی جنسی دچار انقباض غیرارادی عضلات واژن شود یک رابطه‌‎ی جنسی دردناکی را تجربه خواهد نمود به این اختلال اصطلاحا واژینیسموس گویند. این بیماری می‎تواند در درجات مختلفی ظاهر گردد به نجوی که در حادترین نوع آن امکان حتی امکان معاینه‎ی فیزیکی نیز از بین می‎رود. در ادامه به بررسی این بیماری و نحوه‎ی درمان آن می‎پردازیم.

انواع واژینیسموس

بیماری واژینیسموس می‎تواند به چند دسته تقسیم شود. در ادامه به تقسیم بندی این بیماری به لحاظ زمان عود آن می‎پردازیم:

 • نوع اولیه

نوع اولیه‎ی این بیماری نه تنها در طول رابطه‎ی جنسی بلکه در تمام مدت زندگی فرد هراه اوست. افراد مبتلا به نوع اولیه واژینیسموس حتی قادر به استفاده از تامپون نیز نیستند بنابراین امکان معاینه‎ی فیزیکی این بیماران توسط پزشک نیز کاملا از بین می‎رود.

 • نوع ثانویه

افراد مبتلا به نوع ثانویه در مرحله‎ای از زندگی مبتلا به آن می‎شوند. این افراد تجربه‎ی یک رابطه‎ی جنسی با کیفیت را پیش از ابتلا به بیماری داشته‎اند.

 • نوع کلی

نه تمها رابطه‎ی جنسی بلکه هر نوع عامل دیگری می‎تواند سبب بروز این اختلال برای فرد شود و سبب انقباض واژن او گردد.

 • نوع موقت

این نوع واژینیسموس در شرایط مخصوصی رخ می‎دهد و دائمی نیست. به عنوان مثال ممکن است در هنگام رابطه‎ی جنسی بیماری عود نماید اما امکان معاینات پزشکی وجود داشته باش.

علل بروز واژینیسموس

اگرچه هر فردی می‎تواند به این بیماری مبتلا شود اما افرادی با شرایط زیر بیش از دیگران در معرض ابتلا به آن قرار دارند:

 • مشکلات روحی
 • خشکی واژن
 • تجربه‎ی رابطه‎ی جنسی نامطلوب و یا تجاوز
 • برخی بیماری‎ها‎ی اندام تناسلی مانند عفونت، اندومتروز
 • سابقه‎ی زایمان سخت

انواع روش درمان واژینیسموس در اصفهان

درمان این بیماری وابسته به تشخیص دلیل بروز آن است. تنها بیماریانی می‎توانند درمان موفق واژینیسموس را تجربه نمایند که علت بیماری آن‎ها به درستی یافت شود. بنابراین پزشک معالج روش درمانی این بیماری را تعیین می‎نماید. اما لازم است انواع روش‎های درمان واژینیسموس را بدانید.

 • روان درمانی

یکی از دلایل بروز بیماری واژینیسموس مشکلات روانی است. در صورتی که بیمار به لحاظ جسمی کاملا سالم باشد و بیماری او ناشی از مشکات روحی و روانی باشد لازم است به روانپزشک مراجعه نماید تا مورد روان درمانی قرار گیرد.

 • لوبریکانت

اگر واژینیسموس ناشی از خشکی واژن باشد پزشک مصرف ژل‎ها و کرم‎های لوبریکانت را تجویز می‎نماید. در این داروها مقداری مایع روان کننده وجود دارد که به تجربه‎ی یک رابطه‎ی جنسی بدون درد برای بیمار کمک به سزایی می‎کند.

 • بوتاکس

بوتاکس که در واقع نوعی سم بی‎خطر است سبب فلج شدن اندام مورد تزریق می‎گردد. پزشکان اغلب برای درمان واژینیسموس حاد تزریق بوتاکس به اندام جنسی را تجویز می‎کنند که بنا به میزان بیماری فرد تعداد این تزریق نیز می‎تواند متفاوت باشد.

 • برداشت اندومتریوز

در صورتی که دخول دردناک به دلیل اندومتریوز باشد پزشک برداشت آن در طی یک عمل جراحی سرپایی را تجویز می‎نماید. اندومتریوز قسمت کوچکی از پوشش داخلی رحم است که به سمت بیرون رشد نموده.

 • RF

دستگاه RF که به کمک امواج الکترومغناطیسی کار می‎کند با تاباندن امواج مخصوص و ایجاد تغییرات لازم به رهاسازی عضلات واژن کمک بسیاری می‎کند که در نهایت سبب درمان واژینیسموس می‎گردد.

این روش بهترین روش درمان بیماری است.

مزایای درمان واژینیسموس اصفهان

هر نوع بیماری سبب بروز برخی مشکلات و عوارض برای فرد می‎گردد. درمان بیماری نیز سبب از بین رفتم این مشکلات می‎شود. مهمترین تاثیر مثبت درمان واژینیسموس تجربه‎ی یک رابطه‎ی جنسی با کیفیت و لذت بخش است. علاوه بر آن در صورتی که روش درمانی RF برای بیمار تجویز گرددعلاوه بر از بین رفتن مشکلات ناشی از بیماری امکان جوان سازی واژن نیز وجود دارد.

عوارض بیماری واژینیسموس

 • ترس از رابطه‎ی جنسی به دلیل تجربه‎های دردناک گذشته که سبب بروز تنگی نفس، اسپاسم عضلانی و… می‎شود.
 • کاهش میل جنسی
 • عدم بارداری در موارد بسیار حاد که امکان دخول از بین می‎رود.
 • کاهش اعتماد به نفس

هزینه‎ درمان بیماری واژینیسموس اصفهان

درمان بیماری واژینیسموس روش‎های مختلفی دارد که تعیین روش مناسب تاثیر مستقیمی بر هزینه‎ی ناشی از آن دارد. این روش توسط پزشک تعیین می‎شود بنابراین هزینه‎ی درمان این بیماری تا پیش از معاینه‎ی بیمار امکان پذیر نیست. مبلغ نهایی درمان واژینیسموس تحت تاثیر فاکتورهایی مانند میزان پیشرفت بیماری، دستمزد پزشک، شرایط بیمار، هزینه‎های بیمارستان و… است. البته در صورتی که شرکت بیمه کننده‎ی بیمار هزینه‎های این درمان را تحت پوشش خود قرار دهد تا میزان قابل توجهی این هزینه کاهش می‎یابد.

میزان ماندگاری نتایج

همانطور که بیان شد تعیین روش درمان این بیماری به دلیل بروز آن بستگی دارد. همانطور که می‎دانید هر روش درمانی نیز ویژگی‎های مخصوص به خود را دارد. به نحوی که در درمان به روش تزریق بوتاکس لازم است بیمار (بنا به میزان پیشرفت بیماری او) در فاصله زمانی معین اقدام به تجدید درمان نماید بنابراین نتایج حاصل از این روش درمان کوتاه مدت است. درمان واژینیسموس با مصرف لوبریکانت نیز بسیار موقت است به نحوی که صرفا در هنگام رابطه‎ی جنسی تاثیرگذار است و پس از آن تاثیر خود را از دست می‎دهد. این در صورتی است که جراحی اندومتریوز یک درمان نهایی است و نیازی به تمدید ندارد. به طور کلی نمی‎توان زمان مشخصی برای ماندگاری نتایج درمان واژینیسموس تعیین نمود.

آخرین مطالب

محبوب ترین مقالات

 سوالات متداول جراحی زیبایی زنان(لابیاپلاستی)